preskočiť navigáciu klávesové skratky hlavná stránka , aktuálne oznamy , mapa stránok , mapa webového sídla , kontakt , dokumenty školy , fotogaléria , prijímacie konanie , prehlásenie o prístupnosti , EduPage GJAR , úspechy , webmail pre zamestnancov a žiakov školy ,
   

Vedecké dielne - Onkológia

Nadácia Výskum rakoviny v spolupráci s doktorandmi a zamestnancami Ústavu experimentálnej onkológie a ďalších ústavov Slovenskej akadémie vied realizujú na gymnáziách a stredných školách po celom Slovensku cyklus edukačno-popularizačných prednášok Vedecké dielne – Onkológia. Touto aktivitou vyjadrujú svoju podporu globálnemu hnutiu Svetový deň proti rakovine, ktoré je od roku 2019 zastrešené motivačným heslom #IAmAndIWill – Som a chcem.

obr1

V tomto školskom roku navštívili Gymnázium Jána Adama Raymana v predprázdninovom období 26. februára 2020.

obr2

Žiaci VII.OA a III.A sa dozvedeli o možnostiach skorej diagnostiky, o príčinách a mechanizmoch premeny normálnych buniek na nádorové, o potrebe prevencie na všetkých jej stupňoch – od vyhýbania sa škodlivým vplyvom fajčenia, fyzickej nečinnosti a nezdravému jedlu až po potrebu a význam preventívnych prehliadok, zvládania stresu a zvolenia si zdravého životného štýlu. Prednášatelia našim žiakom ukázali, že aj na Slovensku je možné robiť výskum – vysvetlili konkrétne možnosti diagnostiky a liečby zhubného melanómu kože a ukázali zavádzanie nanotechnológií v liečbe nádorov, ktoré umožňujú vyhľadať nádor a cielene dopraviť chemoterapeutikum priamo k nemu, čo chráni okolité zdravé tkanivá pred poškodením.

obr3

Veríme, že aj medzi našimi gymnazistami sú budúci vedci a lekári, ktorí majú potenciál osobne prispieť k naplneniu vízie dlhodobej kontroly onkologického ochorenia.

Vzácnym hosťom ďakujeme, želáme veľa úspechov a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu!

obr4

 


logo     logo      logo      logo     Facebook GJAR     Instagram
          GJAR     logo     logo    
© 2013 Gymnázium Jána Adama Raymana, Mudroňova 20, Prešov
Správca obsahu a technický prevádzkovateľ webového sídla: Gymnázium Jána Adama Raymana, Mudroňova 20, Prešov